WITAMY NA NASZYM BLOGU

Zamieszczamy tu zarówno informacje na temat szkoleń, jak i ciekawostki ze świata marketingu farmaceutycznego.

Najlepsze firmy farmaceutyczne w roku 2017

Firmy farmaceutyczne

Firmy farmaceutyczne 2017

Każdy Brand Manager (lub prawie każdy) chciałby choć raz być częścią dużej, znanej i do tego podziwianej firmy farmaceutycznej. Każdy z nas ma poczucie misji, większej lub mniejszej, poczucie przynależności do wielkiego świata. Dzięki niej chcemy identyfikować się z ważnymi firmami, które są rozpoznawalne i podziwiane. Niesie to za sobą również wiele niebezpieczeństw, ale nie o tym ta historia…

Czy wszyscy znamy topowe firmy farmaceutyczne na świecie? Z pewnością tak. Co roku na łamach najróżniejszych mediów publikowane są najróżnorodniejsze zestawienia i rankingi. Ostatnio znalazłem ciekawe zestawienie najlepszych firm farmaceutycznych przygotowane przez blog IgeaHub.

Rynek farmaceutyczny w roku 2016 warty był ok. 1,1 biliona dolarów amerykańskich. Ale co ciekawe, za 40% tej wartości odpowiedzialne jest 10 firm, a za 50% 15 największych firm tego rynku. Dla ułatwienia wyobrażenia sobie tej skali przytoczę tylko, że w samej Polsce zarejestrowanych ponad 450 podmiotów odpowiedzialnych za sprzedaż i/lub produkcję leków. Tak więc, jeżeli chodzi o samą wartość sprzedaży, wybór topowej firmy nie jest zbyt trudny.

A jak będzie wyglądał podium jeżeli dodamy kilka dodatkowych elementów? Tu powracam do wspomnianego IgeaHub, który przygotował ciekawe zestawienie obejmujące takie kryteria jak:

 • przychody z działalności w segmencie farmaceutycznym,
 • roczny wzrost przychodów w segmencie farmaceutycznym,
 • całkowity koszt wydatków na R&D (!),
 • łączny koszt wydatków,
 • całkowite dochody,
 • odsetek przychodów z trzech największych produktów farmaceutycznych i
 • wartość przychodów przeliczona na jednego pracownika.

Każdy z kryteriów otrzymał swoją wagę a firmy farmaceutyczne ocenę w każdym z kryteriów. Zaznaczyć jednak trzeba, że przychody stanowiły największy udział w ocenie i wynosiły 40%. Wyniki prac przedstawia poniższe zestawienie (w nawiasie wartość przychodów w segmencie farmaceutycznym w roku 2016).

Firmy farmaceutyczne – top 10:

 1. Pfizer (52.824 mln USD)
 2. Merck & Co. (35.151 mln USD)
 3. Johnson & Johnson (33.464 mln USD)
 4. Roche (39.494 mln USD)
 5. Sanofi (35.850 mln USD)
 6. Novartis (32.562 mln USD)
 7. Abbvie (25.638 mln USD)
 8. Astra Zeneca (23.002 mln USD)
 9. Gylead (29.953 mln USD)
 10. Amgen (22.991 mln USD)

Najlepsze firmy farmaceutyczne 2017